Do konce dubna probíhá monitorování spotřeby energií na šestkových školách a školkách v rámci projektu Máme to pod kontrolou. Pražská plynárenská prostřednictvím dceřiné společnosti Prometheus provedla pasportizaci 24 plynových kotelen. Do konce topné sezony probíhá pravidelný odečet spotřebovaného plynu, na jeho základě a s ohledem na provedenou pasportizaci bude vypracováno podrobné vyhodnocení pro každý energetický zdroj samostatně a navrženo řešení pro bezpečný a úsporný provoz – zatímco někde budou stačit jen minimální úpravy, jinde je jediným možným řešením výměna zdroje.
Pasportizace ukázala, že některé kotelny jsou ve zcela nevyhovujícím stavu nebo natolik zastaralé, že už se nevyrábějí a je obtížné ke kotlům sehnat náhradní díly. Při poruše se pak používají komponenty z použitých a odstavených kotlů, což vede k prodlužování problémů a neefektivnímu finančnímu hospodaření za neustálé opravy. „Některé kotle potřebují pouze seřídit nebo pro větší úspornost zkombinovat s jiným energetickým zdrojem, například s tepelným čerpadlem. Jiné jsou naopak nakombinovány nevhodně, často s energeticky náročnými zdroji, například ohřívači vody. Zde je pak nutné najít optimální kombinaci, která povede k úspornému provozu,“ vysvětluje Martin Pacovský, předseda představenstva Pražské plynárenské.
„Ve druhé části projektu šestkové školky a školy připravují a vybírají projekty, které udělají dětem radost, a s jejich financováním nám pomůže právě Pražská plynárenská,“ vysvětluje celý koncept projektu Mariana Čapková - místostarostka Prahy 6.